O čemu se radi?
Projekat „Razvoj integrisanog sistema nacionalnih kvalifikacija u Republici Srbiji“ pruža podršku Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja za uspostavljanje nacionalnog okvira kvalifikacija što će doprineti usklađivanju ponude obrazovanja i obuka sa potrebama tržišta rada. Tokom dve godine, koliko će projekat trajati, veliki broj međunarodnih i domaćih eksperata pružaće podršku za razvoj registra Nacionalnog okvira kvalifikacija, razvoj profila sektora i standarda kvalifikacija, kao i za razvoj funkcionalnog sistema priznavanja prethodnog učenja.
Zašto nam treba Nacionalni okvir kvalifikacija (NOK)?
NOK je okvir za razvoj, priznavanje i dodelu kvalifikacija. Obuhvata sve kvalifikacije stečene kroz različite vrste obrazovanja i obuka, i na jednostavan i transparentan način omogućava njihovo upoređivanje. Drugim rečima, NOK opisuje šta bi učenici, studenti ili odrasli polaznici obuka trebalo da znaju, razumeju i mogu da urade na osnovu stečene kvalifikacije, i ukazuje na moguće putanje/načine za prelazak sa jedne kvalifikacije ili nivoa kvalifikacije na drugi u okviru sistema.
NOK doprinosi transparentnosti nacionalnog sistema kvalifikacija i, od trenutka kada se poveže sa Evropskim okvirom kvalifikacija (EOK), omogućava lakšu prenosivost kvalifikacija. Zbog toga više od 150 zemalja u svetu danas razvija ili je već razvilo nacionalni okvir kvalifikacija.
Evropski okvir kvalifikacija za celoživotno učenje i Okvir kvalifkacija u evropskom prostoru visokog obrazovanja su meta-sistemi koji povezuju kvalifikacione sisteme različitih zemalja i predstavljaju instrumente za lakše razumevanje i upoređivanje kvalifikacija u različitim zemljama Evrope i sveta. Njihov glavni cilj je da različiti sistemi međusobno komuniciraju i da se olakša mobilnost radne snage i studenata.
Šta je uloga Projekta?
Projektne aktivnosti podeljene su u tri segmenta (tri projektna rezultata).
Aktivnosti u okviru rezultata 1 fokusirane su na uspostavljanje Registra NOKS-a i na institucionalizaciju socijalnog partnerstva. Aktivnosti će obuhvatiti i podršku u radu novoosnovanoj Agenciji za kvalifikacije i podršku Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja za izradu pravilnika i brojnih drugih podzakonskih akata.
Kroz aktivnosti u okviru rezultata 2 podrška će biti pružena za razvoj profila sektora i standarda kvalifikacija, uključujući i podršku za rad sektorskih veća. Profili sektora do sada su bili razvijani na osnovu različitih metodologija i različitih setova podataka. Zadatak projekta je da razvije metodologiju koja će omogućiti razvoj profila sektora u svim sektorima i da Agenciju za kvalifikacije i sektorska veća osposobi za primenu te metodologije. Kada je reč o standardu kvalifikacija, aktivnosti projekta biće usmerene na pripremu Metodologije za razvoj standarda kvalifikacija i njihovo povezivanje sa standardima zanimanja, jer svaka kvalifikacija treba da se poveže sa odgovarajućim zanimanjem.
U okviru rezultata 3 biće analiziran postojeći Koncept priznavanja prethodnog učenja, na osnovu kojeg će biti pilotiran sistem za priznavanje prethodnog učenja. Na osnovu rezultata pilotiranja biće revidiran Koncept, a projekat će pružiti podršku sistemu za uspostavljanje mehanizama za obezbeđenje kvaliteta u procesu priznavanja prethodnog učenja.
Projekat je počeo sa radom u februaru 2019. godine i trajaće, kako je planirano, do februara 2021. godine, što bi trebalo da omogući dovoljno vremena za implementaciju važnih i sveobuhvatnih sistemskih reformi.
- Sektor
-
- Obrazovanje
- EuropeAid referenca
- EuropeAid/138043/IH/SER/RS
- Komponente
-
- Podrška za uspostavljanje i funkcionisanje Agencije za kvalifikacije
- Podrška za unapređivanje procesa razvoja sektorskih profila i standarda kvalifikacija
- Podrška za razvoj funkcionalnog sistema priznavanja prethodnog učenja
- Grad / Region
- Beograd
- EU donacija
- 1.370.000 €
- Pregovaračko poglavlje
-
- 26 - Obrazovanje i kultura
- Vreme implementacije
- Korisnik
- Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja
- Implementiran od strane
- IBF